on-line с 20.02.06

Арт-блог

13.05.2015, 09:45

May

Random photo

Voting

???

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters
 
хиты
16

хосты
0

всего
0

 
Рейтинг@Mail.ru



Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

News

01.08.2015, 13:17

Crazzzy Days

13.05.2015, 09:52

den-evropyi-v-hersone---2015

> Topics > CULTURE > History of culture and the regional study > Таврия XX века > Тачанка – «каховчанка»

Тачанка – «каховчанка»

Як це було…
Найкрупнішому в Європі грандіозному монументу - "Легендарна тачанка", який встановлено у степу під Каховкою на Херсонщині, 27 жовтня виповнилось 40 років. У часи громадянської війни саме вирішальна битва на Каховському плацдармі стала початком кінця Білого руху. Встановлений на честь героїв битви монумент залишається нерозривно пов'язаним з історією Каховки.

Завідуюча Каховським історичним музеєм Світлана Сидьолкіна розповідає: "Монумент і досі не втратив свого художнього значення. Сьогодні він сприймається не тільки у якості пам’ятника бійцям Червоної армії, а взагалі як монумент, присвячений подіям громадянської війни. Без цієї війни, без Каховського плацдарму неможливо уявити історію нашого краю, бо це одна з найяскравіших, нехай і трагічних, її сторінок... "
Хоча сьогодні звучать суперечливі думки з приводу пам'ятників радянського періоду, "Легендарну тачанку" можна сприймати як уособлення технічного прогресу і народної кмітливості тих часів. Новий вид "народного озброєння" - тачанка (як прообраз нинішніх бойових десантних машин) уміло використовувався в бойових діях на Каховському плацдармі підрозділами батька Махна та Семена Будьонного.

Сам же пам'ятник до сьогодні лишається взірцем унікальності архітектурного рішення. Авторський колектив, який працював над ним на ленінградському заводі "Монумент-скульптура", у 1969 році був удостоєний Державної премії СРСР. Сама ж "Тачанка", як розповіла Світлана Сидьолкіна,  вражає своїм авторським рішенням: "Це уособлення ураганної художньої сили. Враження польоту складається через незначну кількість точок опор. Коли монумент збирали вперше - на заводі - на це прийшли подивитися ветерани праці, інженери. Гадали: встоїть чи ні? Коли почали вибивати підпори з-під копит, дивно, але пам'ятник стояв!"
Варто пригадати "колегу" каховської тачанки - відому тачанку-"ростовчанку", що встановлено при в'їзді до міста Ростов-на-Дону. Проте той монумент не такий масштабний, як у Каховці, і коні "не летять" так, як на Херсонщині.

З "Легендарною тачанкою" пов'язано багато цікавих історій та легенд. Так, наприклад, авторську групу консультував Семен Михайлович Будьонний. Коли автори привезли показати йому перший макет, то не залишилися без влучних порад. Будьонний зазначив, що хоча він не дуже знається на пам'ятниках, але точно знає: під час швидкого руху спиць на колесах тачанки не видно - вони зливаються в суцільне коло. Так само не розрізнити віжки в руках візника... Тож перший макет "Тачанки" було змінено.

3 розвалом СРСР каховська "Легендарна тачанка" втратила масштабну кількість відвідувачів, хоча колись, лише за офіційними даними, приймала до 70 тисяч туристів на рік. Сьогодні ж, можна похвалитися лише поодинокими фотографіями молодят та заїжджих туристів. За словами співробітників Каховського історичного музею, на даний час, хоча і з повільним, але все ж таки початком відновлення туризму, є надія, що "на Тачанку" поїдуть гості. Проте, аби показувати гордість краю, вигляд монумента має бути відновлено.

Сьогоденням грандіозної композиції є загрозливі тріщини. За словами начальника Каховського міського відділу культури Надії Виноградової, для повної реставрації потрібні солідні кошти. Проте реконструкція "Тачанки" знаходиться лише на підготовчому етапі...
Чому це так? Куди пішли гроші, виділені державою минулого року на реконструкцію "Легендарної тачанки" та інших каховських пам'ятників? Скільки потрібно ще, аби привести монумент до ладу? І чому біля "Тачанки" "виросли" поля з цибулею та капустою? Чому народився проект "Каховський плацдарм" - на ці питання ви знайдете відповіді у наступному випуску "АЯ".

Олена Вєруш
"АЯ". – 08.11.2007 

1. 30.01.2012 14:55
Надежда

 В последнее время действительноинтерес к монументу возобнавляется, но состояние памятника просто плачевное, территория вокруг памятника не освещается, не убирается. Памятник постоянно подвергается атакам вандалов. Памятнику необходим срочный ремонт сегодня, завтра может не быть.... и мы рискуем потерять не только историю Херсонщины, но и всей Укриины!!!

Leave a reply

Enter the number you see to the right.
If you don't see the image with the number, change the browser settings and reload the page